"אחד מתיקי השוחד הגדולים שידעה המדינה" - אומרים גורמים במשטרה על פרשית ח"כ ביטן"השיטה הייתה 'תארגן את הכספים, ביטן יסדר'", כך עולה מתיק החקירה של ח"כ דוד ביטן. במשטרה הגדירו את התיק כאחד מתיקי השוחד הגדולים שידעה המדינה, בו הפעיל ביטן מנגנון מסודר לפעולה. גם כדורגלן העבר האשדודי, חיים רביבו, נחקר וחשוד הפרשה

דוד ביטן, צילום: אוהד צויגנברגהמשטרה הודיעה על ההמלצה להעמידו לדין ובנוסף את ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור ואחרים . התיק יועבר לפרקליטות, שתחליט אם להגיש כתב אישום נגד המעורבים.

מדובר ב-14 פרשיות שונות כשאר 12 מהן קשורות ישירות לדוד ביטן. חלק גדול מהפרשיות קשורות לעיריית ראשון לציון. כאשר באחת הפרשיות מעורב גם ראש העירייה הקודם דב צור.

על פי המשטרה, לביטן היו שני אנשים ששימשו מעין כמתווכים, אנשי הבנק הפרטי שלו. הם היו מאתרים שאנשים שנדרשו לסיוע מול הרשויות.

במשטרה אומרים כי הסכומים שעברו לביטן הצטברו לכדי מאות אלפי שקלים.

הם היו גובים תשלום על הטיפול בעניינם, בסכומים שנע בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים. ביטן השתמש בסמכויותיו כסגן ראש העיריה וכיו"ר הקואליציה, ומטפל בבעיות תמורת תשלום. המתווכחים היו גובים עמלה, וכך ביטן כיסה חובות בשוק האפור ולגורמים שונים.

גורם בחקירה משוכנע -  " תיק ביטן הוא תיק בטון מבחינת הראיות".

דוגמאות:
פרויקט כביש 431 אותו בנתה חברת דניה סיבוס. החברה ביקשה להקים בו תחנת דלק, אך הרשויות התנגדו לכך. רק לאחר שביטן קיבל פניה מגינזבורג עם תשלום שוחד, לפי החשד - התקבל האישור.

כמו כן, פנה לפי החשד גינזבורג ישירות לביטן, בבקשה לקדם את הזכייה במכרז לעבודות בניה בכביש 38 מבית שמש לשער הגיא. למרות שביטן לא החזיק בתיק התחבורה, הוא פעל לפי החשד אצל גורמים בלשכה כדי לקדם את זכיית דניה סיבוס במרכז. עוד סיפר הגורם כי ביטן חשוד בעבירות ביטחוניות, בהן עזרה לנפק אישור כניסה לישראל לבן משפחת ג'רושי שכניסתו הייתה מסורבת מבחינה ביטחונית.

אחת מאותן פרשיות שבהן מצאה המשטרה ראיות לכתב אישום נוגעת לעמותת "פינג פונג הפועל ראשון לציון", שלפי המשטרה שימשה כ"מכבסת כסף גדולה".

אותה עמותה איגדה בתוכה פעילות טניס שולחן, בית ספר לכדורגל וקט רגל. אליה הוזרם כסף מגורמים עסקיים ופרטיים, וממנה הוא הועבר במזומן לביטן ואנשיו. וכך פעלה השיטה: ביטן עזר ליזם, ביקש תרומה לעמותה ומהעמותה יצאו שיקים שנפרטו בשוק האפור. על פי הדיווחים, המחזור הכספי של אותה עמותה בשנת 2016 היה 2,785,092 שקלים - לעומת החציון של עמותה בתחום הספורט, שעמד על 341,544 שקלים בלבד.

על פי החשד, לעמותה הועברו תרומות בסך עשרות אלפי שקלים על ידי גורמים עסקיים, כשביטן מכוון אותם למתן התרומה. כך עשה למשל עם רשת מזון ארצית גדולה שנתקלה בקשיים בראשון לציון. ביטן עזר לה מול העירייה, ובתמורה היא העבירה עשרות אלפי שקליים לעמותת הפינג פונג.

בתגובה לפרסומים, נמסר  מטעמו של ביטן -  "סוף סוף יכול ח"כ ביטן לקבל את חומר החקירה ולהתמודד אתו בשימוע מסודר שאנחנו מאמינים שייערך ולאחר שישמעו ויוכחו כל טענות ח"כ ביטן אנחנו מאמינים שהתיק ייסגר כבר בשימוע".

אחד מהחשודים בפרשה הוא כדורגלן העבר האשדודי חיים רביבו. על פי הפרסומים, רביבו נחקר במשטרה בחשד שנתן שוחד לסגן ראש עיריית תל אביב לשעבר ארנון גלעדי, לפי המשטרה קיימת תשתית ראייתית להעמידו לדין. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה