מה הם הגבולות הערכים והקווים האדומים שלכם ?הסיפור של האסירים הביטחוניים, הוא סיפור של כל אחד מאיתנו בחיים. הוא דוגמא לגבולות שאנחנו יודעים להציב או שלא. לקווים אדומים שאנחנו חוצים ולוקחים אותנו למקומות נמוכים. לפשרות שאנחנו עושים על עקרונות וגורמים לנו להפוך ללעג ולבוז….
איך הגענו לאן שהגענו? זו שאלת חיים של כל אחד שעשה ויתורים על הערכיים הבסיסיים שלו

לאורך כל החיים שלנו, הסביבה בודקת את הגבולות שלנו - הילד בוחן כל הזמן את הגבולות של ההורים שלו. התלמידים בוחנים את הגבולות של המורה. הנערים את הגבולות של הנערה. החיילים את המפקדים. העובדים את הבוס , האסירים את הסוהרים וכך ביחסים חברתיים וכך בכל מקום בודקים את הגבולות שלנו.

ומה קורה שמגלים שאין לנו גבולות ברורים? 

המורה מאבדת את הכיתה והופכת לבדיחה למרות שהיא בסך הכל רצתה להיות טובה לתלמידים... אבל הם כמו כולם מזלזלים באנשים שנכנעים להם מתוך רצון לרצות

וכך האישה המוכה שויתרה אחרי הסטירה הראשונה וגם על הסטירה השנייה…

והפוליטיקאי שהיו לו כוונות טובות ורזומה מרשים מאוד...אבל הוא התפשר למטרה טובה - שהוא יבחר ואז הוא לפתע נהיה כמו כולם כי הוא היה צריך להתפשר על ערכיו.

והנה האסירים הביטחוניים בדקו את הגבולות של שירות בתי הסוהר שרק רצה שקט ונתן להם הכל ובלי משים זה הפך לאבסורד והיום הם נראים כמו בדיחה עגומה בציבור.

כל אחד מאיתנו נבחן יום יום על הערכים שלו ובכל יום ישנם פיתויים והצעות, מניפולציות ואיומים שנוותר על הערכים שלנו ולו במעט.... ואז ברגע שאנו מתפשרים ולו על כפתור... בליי משים אנחנו מוצאים את עצמנו ערומים מערכים וללעג בעיני אלו שביקשו/דרשו/לחצו/פיתו/איימו שנוותר רק  על הכפתור ואס רק על עוד כפתור אחד ועוד כפתור עד שלפתע אנו מוצאים את עצמנו ערומים מכל הערכים -  במקומות שלעולם לא היינו מאמינים שנוכל להגיע אליהם….

והנה אין דרך חזרה. אין ברקסים. אין כבוד ואין עמוד שדרה.

רק כשאנו יורדים הכי לשפל לפעמים נוצרת לנו הזדמנות נדירה להחזיר את המצב לקדמותו . למשל בריחת האסירים, יוצרת הזדמנות להחזיר את המצב להתחלה. לשפיות הכי בסיסית - שהסוהרים שולטים באסירים הביטחוניים ולא להפך…

depositephoto גבולות

המורה מפוטרת מבית הספר ועוברת למקום חדש. הבעל המכה נעצר….המקומות הנמוכים ביותר הם הזדמנויות לשינוי - להחזיר את השליטה שלנו לחיים שלנו….

אבל בואו לא נגיע לשם - שכל אחד מאיתנו ישאל את עצמו - מה הם הערכים שלי? מה הם הקווים האדומים שאני לא אחצה? איזה כפתור, אפילו לא בודד  אני לא אפתח ויהיי מה. יהיה המחיר אשר יהיה!

זכרו, אנשים מכבדים מאוד אנשים עם עקרונות, ערכים ועמוד שדרה -  גם אם הם יעשו כל מניפולציה אפשרית לשכנע אתכם אחרת… אחרי שיבכו וינסו שוב ושוב….הם יכבדו מאוד שתציבו להם גבולות ותגידו להם -  "עד כאן!"

אתם תגלו שלא רק הם יכבדו אתכם אלא גם אתם תכבדו את עצמכם הרבה יותר.

תעבירו את המסר הלאה כמסר ותפיסת חיים


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה